• Śpiewnik Redemptorystów
  Media, wydawnictwa, drukarnia
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Nieustająca Pomoc „od zaraz” – ikona MB w krakowskim Centrum Św. Jana Pawła II

  Obecność Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Centrum Jana Pawła II w Krakowie związana jest wyraźnie z Jej wolą.

  Najpierw dolnym, tzw. „Kościele Relikwii”, planowano w sześciokątnej rotundzie, umieścić symbole Darów Ducha Świętego. Późniejsza refleksja przyniosła właściwe rozwiązanie. Temu, dolnemu kościołowi, potrzebna jest ikonografia obrazów Matki Bożej, związanych z Janem Pawłem II. Wśród projektów włodarzy Sanktuarium, zjawił się pomysł młodego ks. Pawła Kummera, wielkiego czciciela Matki Bożej Nieustającej Pomocy, by tam umieścić właśnie tę Ikonę.

  WIĘCEJ: Kraków: mozaika MB Nieustającej Pomocy w sanktuarium św. Jana Pawła II

  10 listopada 2016 roku spotkaliśmy się „przypadkowo” z ks. Pawłem w Łagiewnikach. Jego propozycja dla nas redemptorystów była zaskakująca i wielce nobilitująca, ponieważ inne zgromadzenia zakonne, a nawet diecezje chcą zaznaczyć w owym Centrum swoją obecność. Propozycja przyszła w momencie, gdy nasze Zgromadzenie kończyła jubileusz otrzymania Ikony od papieża Piusa IX.

  Realizacja tego zbożnego planu napotkała na istotne problemy związane z finansowaniem projektu.

  W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że niebo nie brało pod uwagę tych problemów. Piszemy niebo, ponieważ sprawę wzięła w swoje ręce Matka Boża, św. Józef, błogosławiony papież Pius IX, a także św. nasz Założyciel, Alfons, oraz inni świeci. A Matka Boża postanowiła działać konkretnie, co do dnia i co do godziny. Ta interwencja Matki Bożej i dziś rzuca na kolana.

  Czas by w szczegółach ukazać całość wydarzenia.

  7 lutego 2017 roku, rozpoczęła się modlitwa do św. Józefa. Motywowana, była dwoma argumentami ze sobą mocno złączonymi: „Czy Ty nie chciałeś kupić Maryi nowej sukienki, nowych sandałów, chusty na głowę? Chciałeś. Ale nie było za co. Ale teraz możesz, ponieważ sam Bóg ustanowił Cię Panem domu swego i Zarządcą wszystkich posiadłości swoich, więc możesz”. Ta modlitwa była zanoszono cały czas, od rana do wieczora.

  8 marca 2017 roku – a jest to środa – interweniuje sama Matka Boża. Po kilku miesiącach pobytu w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, umierała 13 letnia Dominika na marskość wątroby. Z Warszawy otrzymujemy alarmującą prośbę o modlitwę, gdyż leki pobudzające przestały działać. Modlitwa na Nieustannej Nowennie, naszej dwójkowej wspólnoty i sióstr, zostaje wysłuchana. 9 marca – we czwartek, przychodzi wiadomość, że leki pobudziły wątrobę.

  A my od rana do nocy prosimy św. Józefa o serdeczną interwencje, gdyż projekt oszacowano na 140 tys. zł.

  W tym czasie jeden z naszych współbraci był w Łagiewnikach, by odnowić ducha, w biblijnym i teologicznym przesłaniu mozaik o. Marka Rupnika. Jeszcze z bazyliki podzielił się stanem swojego ducha, w zetknięciu z zastanymi ikonami. Dzieląc jego duchową radość, wspomniałem o możliwości powstania mozaiki Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Centrum JP II. A rzecz rozbija się o pieniądze. Nasz stan posiadania powyższych środków równał się: zero. Po krótkiej przerwie, powiadomił mnie, że zadzwoni za tydzień. Kolejny czwartek, to 23 marca. I wtedy, otrzymałem od współbrata numer telefonu, pod który można zadzwonić i omówić przelew pieniędzy na prace nad ikoną Matki Bożej w Łagiewnikach. Równocześnie państwo Moniakowie, Danuta i Ryszard z Bielska, nasi sąsiedzi, przyłączyli się jako ofiarodawcy do powstania mozaiki. Św. Józef odpowiedział, że ma takie możliwości i także swoich hojnych przyjaciół.

  Drugi etap opisywanego wydarzenia wiąże się znowu z punktualnością Matki Bożej, i to co do dnia i godziny. Jest Nieustającą Pomocą, nie tak ogólnie, „na zobaczymy co się da zrobić”, ale od zaraz.

  24 maja 2017 roku z Warszawy przychodzi wiadomość, – a jest środa – że Dominika ma przeszczep wątroby. Operacja zaczyna się o godz. 9-tej. Środa, modlitwa, Nieustanna Nowenna, prośby, i zaufania nasze zgrzebne… O godz. 21-szej przychodzi wiadomość, że po dziewięciu godzinach lekarze zakończyli przeszczep i wątroba zaczęła funkcjonować. Problem jest z terminem wybudzenia i uruchomieniem nerek.

  W czwartek, o godz. 10.00 rano, otrzymujemy wiadomość, że Dominika została wybudzona i nerki podjęły pracę. Pozostał mały problem, jak długo zostanie w szpitalu pod kontrolą lekarzy. Mówiono, że nawet do pół roku. Tymczasem, po dwudziestu sześciu dniach wróciła do domu, a po miesiącu – na polecenie lekarzy – pojechała na dwa tygodnie do Wisły, by odetchnąć górskim powietrzem, gdyż obawiano się o stan jej płuc. W tym samym czasie, przeszła specjalistyczne badania w Rabce, z wypisem bardzo dobrym, jeśli chodzi o kondycje jej płuc.

  Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wykonana w włoskiej pracowni pod Rzymem, została umieszczona w Centrum Jana Pawła II, na początku grudnia, na chwałę Matki Jezusa i naszej Matki, jako hołd wspólnoty polskich redemptorystów, w 150 rocznicę otrzymania przez nich Tego Skarbu. Niech także w tym miejscu, będzie Ona znana i Kochana przez swoich czcicieli.

  Trzeba jeszcze dodać, że zdominowała swoją obecnością cały dolny „kościół relikwii”, a św. Jan Paweł II, wobec Niej modli się jak zwykł to był czynić.

  WIĘCEJ: Wiadomości związane z Jubileuszem Ikony MB Nieustającej Pomocy

  Poświęcenia Tej Ikony, w dniu 3 lutego 2018 r., dokonał ks. kard. Stanisław Dziwisz, w obecności wiernych, uzdrowionej Dominiki i jej rodziny, także o. Prowincjała Janusza Soka, redemptorystów, ojców Andrzeja Kowalskiego, Eugeniusza Karpiela, Janusza Urbana, Benedykta Cisonia, Mirosława Lipowicza, i Bolesława Słoty.

  WIĘCEJ: Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy

  o. Bolesław Słota CSsR, Bielsko – Biała

   

  Udostępnij