• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Misja na misjach w Boliwii

  W dniach od 3 do 17 września 2017 r., na zaproszenie ojców redemptorystów miałam okazję uczestniczyć w misjach ludowych prowadzonych przez ojców w miejscowości Ascención de Guarayos w Boliwii.

  Misja ta została zorganizowana w ramach przygotowań do 200-lecia misji franciszkańskich w tej miejscowości i okolicach oraz 30. rocznicy konsekracji kościoła odbudowanego po pożarze. Miejscowość Ascencion de Guarayos liczy obecnie ponad 30 tysięcy mieszkańców. Jest to centrum parafii, do której należą też inne wioski. W parafii posługuje obecnie jeden franciszkanin i siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek.

  Na czas misji ”zjechało” do Ascensión dziewięciu redemptorystów, jeden klaretyn i 11 sióstr z różnych zgromadzeń zakonnych. Miejscowość została podzielona na 11 ośrodków misyjnych, w których posługiwała grupa misyjna złożona z jednego kapłana, jednej siostry i pochodzących z miejscowości misjonarzy świeckich. Na dwa tygodnie zamieszkaliśmy u rodzin z ośrodka misyjnego, w którym posługiwaliśmy z nimi oraz z innymi osobami z centrum misyjnego dzieliliśmy nasze życie podczas tych dni posługi.

  Każdy dzień rozpoczynaliśmy różańcem de aurora (o jutrzence) o godz 5.30, potem była Msza św. i katecheza tematyczna. W ciągu dnia było odwiedzanie rodzin z katechezą indywidualną, modlitwa z rodzinami, błogosławieństwo domów, odwiedzanie instytucji, modlitwa z pracownikami, odwiedzanie szkół oraz spotkania z dziećmi i młodzieżą. Wieczorem kolejna Eucharystia i katecheza. W drugim tygodniu misji, wieczorem mieliśmy spotkania z grupami rodzin (Asambleas Familiares). Nie zabrakło też dnia pokuty ze spowiedzią i wspólnotową drogą krzyżową.

  Misja wśród młodzieży została zakończona pielgrzymką młodzieżową o charakterze powołaniowym, podczas której każde ze zgromadzeń miało okazję spotkać się z młodymi w grupach i przedstawić swój charyzmat. Ze wspólnoty w tej pielgrzymce uczestniczyła także s. M. Carolain Tapia Meneses.

  Czas misji to czas utrudzenia, ale przede wszystkim to czas radosnego dzielenia się darem wiary i czasem pogłębiania własnej relacji z Jezusem i doświadczania bogactwa i różnorodności Kościoła.

  s. M. Agnella Grzenia, służebniczka dębicka, wspólnota Villa Paraiso, Santa Cruz – Bolivia

  za: bdnp.pl; więcej zdjęć

  Udostępnij