• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Monachium: recepta na szczęście w małżeństwie

  W dniach od 9 do 10 marca 2019 r. w Polskiej Misji Katolickiej w Monachium odbyły się doroczne, dziewiąte już specjalne rekolekcje dla małżeństw pt. „Recepta na szczęście w małżeństwie”. Prężnie działający przy polskiej parafii Domowy Kościół zaprosił cenionego teologa biblistę i specjalistę od tematyki małżeńskiej i rodzinnej – pana dr. hab. Mieczysława Guzewicza.

  Autor wielu publikacji dotyczących małżeństwa i rodziny wygłosił do młodych małżeństw pięć prawie godzinnych konferencji, dwa rozważania podczas Mszy świętych i odpowiadał na indywidualne pytania. Mówił z wielkim taktem ale też dobitnie i z humorem o życiu małżeńskim od strony teologicznej i praktycznej. Emanujący głęboką wiarą prelegent podkreślał wagę małżeństwa, gdyż otwiera i zamyka ono historię Zbawienia. Podkreślał, że zawierzenie Jezusowi i dbanie o więź małżeńską jest najlepszą inwestycją i fundamentem szczęścia całej rodziny. Mówił o potrzebach i oczekiwaniach małżonków wobec siebie i zalecił parom małżeńskim oddawać się opiece Archanioła Rafała – obrońcy małżeństw.

  Mimo zdobytych na Papieskim Uniwersytecie Teologicznym we Wrocławiu tytułów naukowych zrezygnował z kariery naukowej, by całkowicie oddać się posłudze małżeństwom i rodzinom nie tylko jako rekolekcjonista, doradca i wykładowca, ale również jako Członek Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski i Doradca Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  Bóg najbardziej cieszy się z odbytych rekolekcji małżeńskich, zaznaczył gość. Dlaczego? Gdyż „ostateczna bitwa pomiędzy Bogiem a królestwem szatana zostanie stoczona na polu małżeństwa i rodziny”. Tak siostra Łucja dos Santos oznajmiła kard. Carlo Caffarze, założycielowi Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie, obecnie noszącego imię św. Jana Pawła II.

  Proboszcz o. dr Stanisław Pławecki na Mszy św. kończącej rekolekcje podziękował gościowi za wygłoszone z wielkim zaangażowaniem konferencje ukazujące wielkość i świętość małżeństwa i rodziny oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak bardzo potrzebnych rekolekcji. Ubogaceni i radośni uczestnicy pożegnali rekolekcjonistę, który jeszcze tego samego dnia wyruszył do Polski, by służyć kolejnym parom małżeńskim.

  Beata Modzelewska-Kowalewska, Monachium

  Udostępnij