• Śpiewnik Redemptorystów
  Rok Świętego Gerarda Majelli
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Kraków: kolędowanie z Rodziną Pospieszalskich

  Rodzina Pospieszalskich kolędowała 27 grudnia 2018 r. w kościele redemptorystów na krakowskim Podgórzu. Piękny „Podgórski koncert kolęd” zorganizowała miejscowa sanktuaryjna parafia MB Nieustajacej Pomocy, Centrum Kultury Podgórza oraz Dzielnica XIII Podgórze Miasta Krakowa.

  Zespół tworzą dwa pokolenia muzyków – z 14 osób o tym samym nazwisku wykonując tradycyjne kolędy w autorskich aranżacjach. Współpracowali z wieloma artystami m.in.: Michał Urbaniak, Voo Voo, 2TM,23, Zakopower, Arka Noego, New Life M, Raz Dwa Trzy, Anna Maria Jopek, Adam Strug, Daga Dana, Janusz Prusinowski Trio, Wojciech Mazolewski itp.

  Większość opanowała grę na kilku instrumentach, stąd raz gra orkiestra kameralna, za chwilkę jazzowy band, a potem orkiestra dęta. Polskie pastorałki i kolędy zabrzmiały w autorskich opracowaniach, od wysmakowanych klasycznych wersji, przez folkowe klimaty, do żywiołowych jazzowych i rockowych aranżacji.

  Koncert jest przykładem, jak współczesnym językiem, osadzonym w narodowej kulturze, można atrakcyjnie wyrazić uniwersalne chrześcijańskie treści. Jest też dowodem że najlepszym miejscem przekazu religijnej i polskiej tradycji, jest rodzina. W czasach zapaści demograficznej, tak liczne rodzeństwo, połączone wiarą, pasją i szacunkiem dla polskich obyczajów, nabiera wymownego przesłania.

  red. z materiałów różnych; fot. Andrzej Głuc, Kraków

  Udostępnij