• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Kongres Młodych Konsekrowanych: o źródłach radości – filmy i zdjęcia

  Prawie 1000 młodych osób konsekrowanych z całej Polski uczestniczy na Jasnej Górze w II Kongresie Młodych Konsekrowanych. Potrwa do 26 września – dnia wspomnienia męczenników życia konsekrowanego. W spotkaniu bierze udział także 45 redemptorystów.

  Na Jasnej Górze drugi dzień trwa II Kongres Młodych Osób Konsekrowanych. Czterodniowe spotkanie przebiega pod hasłem „Radość konsekracji” i jest okazją do ukazania piękna życia poświęconego wyłącznie Bogu. Wpisuje się w obchody przeżywanego w Kościele Roku Życia Konsekrowanego i stanowi odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, by odkrywając piękno konsekracji wspierać się wzajemnie w radosnym „tak” dla Ewangelii. W Kongresie bierze udział ok. 1 tys. osób, to tzw. młodzież zakonna czyli osoby w wieku do 35 lat.

  Mszę św. na rozpoczęcie Kongresu celebrował bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślił, że „prawdziwa i pełna radość z tego, kim jesteśmy, i z tego, komu i czemu poświęcamy nasze życie, zależy od tego, czy jest ona zakotwiczona Jezusie”. – Życie bez miłości i płynącej z niej radości nie ma sensu, żaden człowiek tego nie wytrzyma – mówił kaznodzieja. Jedną z największych trudności osób oddanych Jezusowi jest to że dobra uczynionego z miłości nie da się zobaczyć. – Ale wiedzmy, że widzi je Jezus i On się nim raduje. Ten, kto trwa w Jezusie, trwa w radości oddania życia dla człowieka – podkreślił. – Jeśli nie oddamy życia Jezusowi, nie przeżyjemy, jako osoby konsekrowane, przygody życia napełnionego miłością i radością, sami z siebie nie będziemy radośni i nie przyniesiemy radości człowiekowi i światu, który jest wokół nas – mówił biskup.

  Kongres stanowi niejako przedłużenie niedawnych wydarzeń z Rzymu, kiedy to spotkały się młode osoby konsekrowane z całego świata.

  Pierwszym jego celem jest spotkanie młodych żyjących w różnych zakonnych wspólnotach – uważa ks. Dariusz Bartocha SDB, inspektor prowincji krakowskiej. Współorganizator spotkania dodaje, że nie miej ważnym aspektem jest pokazanie piękna życia konsekrowanego.salezjanów.

  Pierwszy dzień uczestnicy Kongresu przeżywali pod znakiem różnorodności form i charyzmatów życia konsekrowanego. W drugim dniu, mowa była o źródłach radości w życiu konsekrowanym. Nie zabrakło  wspólnej modlitwy i czasu na poznawanie się i wymianę myśli. Wieczorem odbył się koncert uwielbienia. Dziś rozważania dotyczyć będą kryzysu w życiu konsekrowanym, a czwarty dzień, sobota 26 września, będzie czasem poświęconym dawaniu świadectwa. W intencji papieża jest to dzień poświęcony wspomnieniu świętych i męczenników życia konsekrowanego. Tego dnia zaplanowano przemarsz z częstochowskiej archikatedry na Jasną Górę. Procesja ma być czytelnym znakiem ukazania bogactwa życia konsekrowanego w Kościele i jego obecności w przestrzeni publicznej.

  za: KAI/inf wł.

   

  Prezentujemy krótkie filmy i zdjęcia

   

   

  Homilia ks. abpa Wacława Depo w czasie Mszy św. dla młodych konsekrowanych, 24 września 2015 r.

  Udostępnij