Jubileuszowy rok A.D. 2009 redemptorystów w Polsce
OBCHODY JUBILEUSZU 100-LECIA PROWINCJI WARSZAWSKIEJ REDEMPTORYSTÓW
i 100-LECIA KANONIZACJI ŚW. KLEMENSA HOFBAUERA
Motto: Wierni dziedzictwu św. Klemensa – otwarci na znaki czasu
Z okazji dwóch pięknych rocznic: 100-lecia kanonizacji św. Klemensa Marii Hofbauera (20.05.2009) i 100-lecia powstania Prowincji Warszawskiej Redemptorystów (08.12.2009), obchodzony jest Rok Jubileuszowy Redemptorystów, który trwa od 14.12.2008 do 13.12.2009. Jego celem jest nie tylko ożywienie pamięci o św. Klemensie i historii Prowincji Warszawskiej, ale także jej apostolskie ożywienie poprzez odczytanie znaków czasu i szukanie nowych sposobów ewangelizacji. Rok Jubileuszowy przebiega pod hasłem „Wierni dziedzictwu św. Klemensa – otwarci na znaki czasu”, zgodnie z wytycznymi Planu Pastoralnego Prowincji Warszawskiej na lata 2007-2009.
Przełożony Generalny Redemptorystów o. Joseph William Tobin, w jubileuszowym liście do Prowincji Warszawskiej z okazji Roku Jubileuszowego, wyraził redemptorystom polskim i ludziom świeckim współpracującym z nimi wdzięczność za wszystkie dzieła apostolskie i formy posługi ewangelizacyjnej, prowadzone przez prowincję. Zaprosił też redemptorystów do podejmowania w tym szczególnym roku osobistej i wspólnotowej refleksji nad znakami czasów, aby „dzięki twórczej wierności charyzmatowi św. Alfonsa i dziedzictwu św. Klemensa oraz szukaniu nowych metod apostolskich, mogli ufnie spoglądać w przyszłość i cieszyć się nowymi powołaniami do ofiarnej służby w dziele obfitego odkupienia”. Wyraził również specjalne życzenie: „Niech nie zabraknie Wam odwagi i twórczego zapału w podejmowaniu nowych wyzwań, przed którymi staje każdy współpracownik i kontynuator dzieła odkupienia w obecnym stuleciu”.
Prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Ryszard Bożek w specjalnym liście do Współbraci ogłosił Rok Jubileuszowy Prowincji i przedstawił program jego obchodów. Napisał także, że „Rok Jubileuszowy wydaje się doskonałą okazją do odkrywania celów i zadań, jakie Bóg stawia dziś przed polskimi redemptorystami”. Jubileusz nie może być tylko cyklem centralnych uroczystości na szczeblu międzynarodowym i prowincjalnym, ale musi zostać przeniesiony do domów zakonnych, parafii i ośrodków duszpasterskich redemptorystów. Nie do pominięcia jest też wymiar powołaniowy, który w tym czasie należy szczególnie akcentować. O. Prowincjał zachęcił też, aby poszczególne wspólnoty i parafie redemptorystów podjęły na szczeblu lokalnym ciekawe inicjatywy duchowe i duszpasterskie w spójności z charyzmatem redemptorystów, celem głębszego przeżycia specjalnego czasu łaski.
Jubileusz jest również doskonałą okazją, by w środkach społecznego komunikowania przedstawić wkład polskich redemptorystów tak w historię jak i współczesne oblicze Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce.
W trakcie Roku Jubileuszowego wydawnictwo Prowincji Warszawskiej „Homo Dei” zaplanowało wydanie publikacji związanych z podwójnym jubileuszem. W pierwszej połowie marca ukazała się powieść o życiu św. Klemensa pt. „Boży piekarz – św. Klemens Maria Hofbauer”, której autorem jest Wilhelm Hünermann. Trwają też prace nad wydaniem innych pozycji: przewodnik po miejscach związanych z życiem św. Klemensa, publikacja ukazująca historię prowincji warszawskiej, bibliografia polskich redemptorystów oraz pozycja zawierająca biografie ponad 60 polskich zakonników, którzy zmarli w latach 1985-2000.
Przygotowywany jest również film dokumentalny „Redemptoryści polscy w okowach dwóch totalitaryzmów” oraz reportaże telewizyjne o życiu św. Klemensa i pracy redemptorystów polskich.
Planowane są także specjalne audycje poświęcone św. Klemensowi i historii polskich redemptorystów w Radiu Maryja i Polskim Radiu oraz programy w TV Trwam, a także okolicznościowe artykuły w różnych czasopismach.
Z okazji jubileuszu powstała specjalna strona internetowa Roku Jubileuszowego: www.redemptor.pl/sw_klemens gdzie zamieszczony jest m.in. zbiór materiałów na temat św. Klemensa Hofbauera, które można pobrać i wykorzystać w katechezie i duszpasterstwie.
o. Sylwester Cabała CSsR