• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Bracia zakonni pielgrzymowali na Jasną Górę

  W dniach 17-18 października 2019 r. w Częstochowie, na Jasnej Górze miała miejsce XXXVII Ogólnopolska Pielgrzymka Braci Zakonnych. Hasłem przewodnim były słowa: „Być bratem Boga”.

  Na pielgrzymi szlak przybyło ponad dwustu braci z różnych instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego w Polsce. Taka liczba braci od wielu lat się utrzymuje, czyli to pokazuje, że takie spotkanie na Jasnej Górze, u stóp Matki Bożej, jest przez braci cenione, bardzo wartościowe i bracia chętnie przyjeżdżają. Jest to taki czas skupienia i jednocześnie wzajemnej refleksji, wymiany doświadczeń, stąd to spotkanie jest bardzo cenne.

  W programie pielgrzymki znalazły się tradycyjnie: jutrznia, Msza św., droga krzyżowana wałach jasnogórskich, koronka do Miłosierdzia Bożego, różaniec, apel ajsnogórski, a także konferencje, których prelegentami byli: bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP i ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

  W czwartek, 17 października Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 11.00 przewodniczył bp Jacek Kiciński. W homilii podkreślał, że „powołanie do bycia bratem Boga, to jest powołanie do opowiadania ludziom o tym, że Bóg jest miłością, że Bóg kocha, Bóg słucha, Bóg służy i Bóg rozumie. Wiemy, że nie jest łatwo słuchać, nie jest łatwo słuchać Boga i nie jest łatwo słuchać drugiego człowieka. Żyjemy w świecie, w którym jesteśmy świadkami kryzysu słuchania. Kryzys słuchania człowieka rozpoczyna się w momencie, gdy człowiek przestaje słuchać Boga, gdy nie ma czasu dla Boga”.

  Ksiądz biskup zauważył także, że „życie zakonne, powołanie brackie, jest powołaniem do tego, aby wskazywać w dzisiejszym świecie na miłość Boga i miłość drugiego człowieka. To szczególne powołanie do słuchania Boga i słuchania drugiego człowieka. To słuchanie rodzi odpowiedź, tą odpowiedzią jest postawa służby, dyspozycyjności wobec drugiego człowieka, a później staje się to wszystko świadectwem życia. Pokazują to święci i założyciele wspólnot zakonnych. To byli ludzie, którzy słuchali, którzy służyli, którzy świadczyli o Bogu, który jest Miłosierdziem. Ale wiemy doskonale, że nie ma świętości bez maryjności, dlatego przychodzimy tutaj, do Wieczernika naszej Ojczyzny, by zgromadzić się wraz z Matką na modlitwie, jak apostołowie, by prosić o Ducha Świętego dla nas i naszych wspólnot”.

  W homilii nie zabrakło również słowa dziękuję: „dziś dziękujemy wam, drodzy bracia, za wasze powołanie, za wasze życie i za wasze oddanie. Bądźcie tymi, którzy słuchają Boga i ludzi, bądźcie tymi, którzy służą jak Maryja, bądźcie tymi, którzy świadczą o Bożej miłości”.

  W drugim dniu pielgrzymowania, w piątek 18 października Mszy św. przed Cudownym Obrazem przewodniczył ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny Zgromadzenia Michalitów, który również swoje słowo skierował do braci zakonnych: „Dzisiaj w szczególny sposób gromadzimy się przy ołtarzu, jako wspólnota braci zakonnych. Tych, którzy w pewnym momencie swojego życia odpowiedzieli Bogu na jego powołanie – tak Panie, jestem, chcę, wyruszam drogą realizacji powołania zakonnego, powołania brackiego, w pokorze i posłuszeństwie, wyruszam drogą w charyzmacie mojej rodziny zakonnej, wyruszam drogą miłości, tą do której Ty wzywasz, Ty powołujesz i którą Ty wskazujesz”.

  Kaznodzieja zachęcał nas również do tego, abyśmy jak najczęściej „odświeżali w sobie nieustannie to przekonanie, że to nie my wybieramy drogę, ale że to Bóg był pierwszy w naszym poszukiwaniu, że On poprzez swoje drogi życia, poprzez spotkane osoby, zapewniał nas o tym, że chce byśmy byli jego przyjaciółmi, On nas wybrał. Co jest owocem? Jakiego owocu oczekuje sam Chrystus? Naszego świadectwa miłości i pokoju, świadectwa, że warto stawiać samemu sobie wymagania, że warto każdego dnia, wstając rano, powtarzać ‘ślubuję Panie to, co ślubowałem w czasie pierwszych ślubów zakonnych i chcę z nową gorliwością i z nowym entuzjazmem podążać Twoją drogą’”.

  Relację z pielgrzymki można zobaczyć na stronie: tv.niedziela.pl/film/2809/Bracia-24h

  br. Krzysztof Makowski CSsR, Tuchów

  Udostępnij