• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Abp Joseph Tobin CSsR, kardynał nominat, mianowany ordynariuszem arch. Newark

  Nasz były Przełożony Generalny, o. abp Joseph Tobin CSsR, został mianowany ordynariuszem archidiecezji Newark w stanie New Jersey w USA. Niedawno również  został mianowany kardynałem przez Ojca Świętego Franciszka, a kreacja kardynalska nastąpi w Rzymie na konsystorzu 19 listopada 2016 r. Gratulujemy!

  archbishop-tobin-in-mitre

  Nominat urodził się 3 maja 1952 r. w Detroit jako najstarsze z trzynaściorga dzieci Josepha W. Tobina i Marie Terese Kerwin. Pierwsze śluby zakonne złożył 5 sierpnia 1973 r., a śluby wieczyste trzy lata później. Na kapłana został wyświęcony 1 czerwca 1978 r. Ukończył WSD Redemptorystów w Esopus, NY z tytułem magistra teologii.

  Pracował jako duszpasterz w Detroit, służąc wspólnocie hiszpańskojęzycznej, w duszpasterstwie młodzieży oraz w ruchu Cursillos de Cristiandad. W tej archidiecezji był także wikariuszem biskupim, należał do rady kapłańskiej oraz pracował w sądzie kościelnym. Był proboszczem parafii Najświętszego Odkupiciela w Detroit oraz św. Alfonsa w Chicago.

  jtossrW Zgromadzeniu Redemptorystów, w Prowincji Denver, obejmującej zachodnią część USA, był radnym prowincjalnym. W 1991 r. został wybrany Radnym Generalnym Zgromadzenia i przeniósł się do Rzymu. Po sześciu latach, w 1997 r., na Kapitule Generalnej został wybrany Przełożonym Generalnym i pełnił ten urząd przez dwie kadencje do 2009 r.

  2 sierpnia 2010 r. został mianowany przez Ojca Świętego Benedykta XVI arcybiskupem sekretarzem Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego i 9 października tego samego roku wyświęcony został na biskupa. Dwa lata później powołany został na ordynariusza archidiecezji Indianapolis w USA. 7 listopada został  mianowany arcybiskupem Newark w stanie New Jersey.

  Abp Joseph Tobin CSsR, oprócz ojczystego języka angielskiego, używa płynnie hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego i portugalskiego, czyta zaś jeszcze w kilku innych. Wielokrotnie odwiedzał Polskę. Był członkiem Synodu Biskupów w 1998, 1999, 2001, 2005 i 2008 r.

  Będzie szóstym w historii kardynałem redemptorystą, ostatni, kard. Julio Terrazas Sandoval CSsR z Boliwii, zmarł w 2015 r. Poprzedni to: Victor-Auguste-Isidore Dechamps (+1883), Wilhelmus Marinus van Rossum (+1932), José Clemente Maurer (+1990) i Varkey Vithayathil (+2011).

  Udostępnij