• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Sługa Boża Conchita Barrecheguren – córka redemptorysty, także Sługi Bożego

  Przypominamy ciekawy przypadek równoległych spraw beatyfikacyjnych hiszpańskiego redemptorysty, który jako wdowiec wstąpił do zgromadzenia zakonnego oraz jego zmarłej młodo córki.

  * * *

  W Hiszpanii w diecezji Orihuela-Alicante otworzono sesję proceu diecezjalnego w sprawie rzekomego uzdrowienia przypisywanego wstawiennictwu Sługi Bożej Marii de la Concepción (Conchita) Barrecheguren García. Była ona córką hiszpańskiego redemptorysty, także Sługi Bożego, o. Franisco Barrecheguren.

  18 maja 2016 r. biskup D. Jesús Murgui otworzył uroczyście wspomniany proces w obecności licznych wiernych. m.in. Przełożonego Prowincji Madryckiej Redemptorystów, o. José Luis Bartolomé, redemptorystów ze wspólnot w Walencji i Saragossie oraz Sióstr Oblatek Najświętszego Odkupiciela z Alicante. Członkowie trybunału oraz Wicepostulator, o. Francisco Tejerizo CSsR złożyli przysięgę.

  Sprawa jej beatyfikacji jest prowadzona przez Zgromadzenie Redemptorystów równolegle z procesem beatyfikacyjnym jej ojca o. Franisco Barrecheguren (1881-1957), który jako wdowiec wstąpił do zgromadzenia w 1947 r., został wyświęcony na kapłana w 1949 i zmarł w 1957 r. – jego sprawa została rozpoczęta w 1993 r., a w 2001 r. zostało przekazane do Kongregacji ds. Kanonizacyjnych tzw. positio super virtutibus i należy czekać na nadanie mu tytułu „Czcigodny Sługa Boży”.

  Sługa Boża Conchita Barrecheguren urodziła się w Granadzie 27 listopada 1905 r., chrzest otrzymała 8 grudnia,  a jej pełne imię chrzcielne to Maria de la Concepción del Perpetuo Socorro. Ojciec osobiście zadbał o jej wychowanie religijne i kulturowe, a także w przygotował do sakramentów. Od pierwszej Komunii świętej (1912), przyjmowała Eucharystię codziennie, kultywowała intensywną relację z Bogiem, wyrażoną w codziennym udziale we Mszy św., godzinnym dziękczynieniem po niej,  modlitwą różańcową, praktyką drogi krzyżowej oraz nawiedzaniem kościołów, gdzie odbywała się adoracji eucharystyczna. Należała do wielu stowarzyszeń maryjnych, był zaangażowana w nauczanie katechizmu i w opiekę nad ubogimi.

  Od dzieciństwa jej życie zostało naznaczone chorobą układu pokarmowego, która nieustannie ją dręczyła. Po pielgrzymce do Lisieux w 1926 r., podczas której postanowiła poświęcić się Bogu, szybko pojawiły się objawy gruźlicy, która przykuła ją do łóżka. We wczesnych godzinach rannych 13 maja 1927 r. wydała ostatnie tchnienie, otoczona przez rodziców i przez bł. o. Giuliano Pozo, męczennika redemptorystę, który wspierał ją duchowo w ostatnich dniach. Od listopada 2007 r. jej ciało spoczywają wraz ze szczątkami jej ojca Francisco w aanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Granadzie.

  Domniemany cud przypisywany jej wstawiennictwu dokonał się w Alicante w marcu 2014 r. –  chodzi o szesnastomiesięczną dziewczynkę, która padła ofiarą wstrząsu septycznego i niewydolności wielonarządowej spowodowanej przez paciorkowca grupy A oraz znalazła się w sytuacji poważnego zagrożenia życia. Dziecko zostało hospitalizowane na oddziale intensywnej terapii szpitala uniwersyteckiego w Alicante z niskim ciśnieniem krwi, niewydolnością nerek i wątroby, zaburzeniem krzepliwości krwi, ostrą niewydolnością oddechową, wysypką rumieniową i martwicą tkanek miękkich. Rokowania pogarszały zapalenie płuc z wysiękiem do jamy opłucnej oraz zapalenie otrzewnej z wysiękiem. To skłoniło lekarzy do poinformowania rodziców o niewielkiej możliwości wyleczenia dziecka. Ciotka dziewczynki,  czcicielka Sługi Bożej Conchity, modliła się o cud ozdrowienia wraz ze znajomymi i całą rodziną przywołując jej wstawiennictwa. Umieściła również relikwie Sługi Bożej przy łóżku chorej. W niewytłumaczalnie szybki sposób nastąpiła poprawa jej stanu, a po 22 dniach hospitalizacji całkowite uzdrowienie. 27 marca 2014 dziecko zostało wypisane ze szpitala. To uzdrowienie w świetle najnowszych badań utrzymuje się do dziś bez żadnych oznak pogorszenia.

  za: cssr.news

  WIĘCEJ: Strona internetowa poświęcona obojgu Sługom Bożym (w j. hiszpańskim)

  Udostępnij