• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    Monachium: dworcowa szopka z figurami polskich męczenników z Peru

    W niedzielę 10 grudnia 2017 r. na dworcu głównym w Monachium otwarta została polska szopka wyrzeźbiona przez uczniów Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara z Zakopanego. W tym roku szopka nosi tytuł „Betlejem i Męczennicy” z dodatkowymi figurami błogosławionych męczenników franciszkańskich z Peru: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz teologa ewangelickiego Dietricha Bonhoeffera.

    Organizatorem tego przedsięwzięcia było Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Monachium, Polska Parafia Katolicka w Monachium (od 1978 r. pracują tam polscy redemptoryści) wraz z Konsulatem Generalnym RP przy współpracy Bahnhofsmanagement HBF München i Rady Cudzoziemców. Wszystkich przybyłych na otwarcie szopki powitał p. Hubert Karolak, kontynuator i organizator corocznej Szopki Bożonarodzeniowej, p. Andrzej Osiak, Konsul Generalny RP w Monachium, i o. proboszcz dr Stanisław Pławecki CSsR – dziekan dekanatu bawarskiego. Następnie ks. dr Andrzej Steckiewicz, wikariusz biskupa archidiecezji mińsko-mohylewskiej, poświęcił szopkę.

    Wśród gości przybyłych głos zabrali m.in: Monsignore Dr. Alexander Hoffmann, kierownik do spraw parafii obcojęzycznych w archidiecezji Monachium-Fryzynga, Susanne Breit-Keßler, biskup  kościoła ewangelicko-luterańskiego w Monachium, p. Otto Seidl, radny miasta Monachium, p. Tobias Lehner z organizacji „Kościół w Potrzebie”, p. Monika Neudert z Towarzystwa Przyjaciół Świętych i Błogosławionych Obozu KZ Dachau, ks. Awakem Isleiwa, wikariusz Kościoła chaldejskiego w Monachium, oraz ks. dr prałat Jerzy Steckiewicz, dziekan obwodu kaliningradzkiego w Rosji.

    Polskie kolędy można było usłyszeć w wykonaniu kapeli muzycznej z regionu Orawy. Po otwarciu szopki odbyło się spotkanie w sali bankietowej z udziałem ok.200 osób, z polskim makowcem, grzanym winem i kawą. Miejscem wystawienia szopki jest główna hala wejściowa. Szopka będzie wystawiona do 6 stycznia 2018 r.

    Hubert Karolak, Monachium

    Udostępnij