• Media, wydawnictwa, drukarnia
  Portal Kaznodziejski
  Matka Boża Nieustającej Pomocy
 • Menu

  Lubaszowa: warsztaty homiletyczne misjonarzy ludowych i rekolekcjonistów

  Odkrywanie Osoby i darów Ducha Świętego – temat kolejnego roku duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce stał się jednocześnie tematem kolejnych warsztatów homiletycznych redemptorystów, szczególnie misjonarzy ludowych i rekolekcjonistów, w domu rekolekcyjnym w Lubaszowej w dniach 6-8 listopada 2017 r.

  Spotkanie zostało poprowadzone przez o. lic. Marcina Klamkę CSsR, wykładowcę teologii dogmatycznej w WSD Redemptorystów w Tuchowie i socjusza nowicjatu w Lubaszowej. Teologicznemu wstępowi oraz wprowadzeniu do poszczególnych tematów proponowanych rekolekcji dla dorosłych i młodzieży towarzyszyła twórcza praca w grupach, by wypracować schematy kazań. Posłużą one następnie uczestnikom warsztatów w pisaniu własnych kazań i rozważań.

  Spotkanie otworzył o. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz prowincjała, a zorganizował je Sekretariat Misji i Rekolekcji naszej prowncji. Udział wzięło 23 ojców.

  Warsztaty homiletyczne redemptorystów odbywają się co roku. Są wyrazem współpracy zgromadzenia w realizacji programu duszpasterskiego Kościoła na polu rekolekcji parafialnych i innych rodzajów głoszenia Słowa Bożego oraz elementem formacji rekolekcjonistów i misjonarzy ludowych. Kolejnym dużym spotkaniem będzie doroczny zjazd misyjny w Krakowie końcem stycznia 2018 r.

  Głoszenie Słowa Bożego przez misje ludowe i rekolekcje jest głównym priorytetem Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i jednym ze sposobów wypełniania charyzmatu naszego instytutu zakonnego – iść za przykładem Odkupiciela i głosić Ewangelię ubogim i najbardziej opuszczonym.

  Każdego roku polscy redemptoryści prowadzą ok. 100 misji ludowych i podobną liczbę ich renowacji (co stanowi co najmniej kilkanaście procent wszystkich misji ludowych w Polsce) oraz ok. 700 serii rekolekcji różnego rodzaju. Prowincja Warszawska prowadzi w Lublinie tzw. Tirocinium Pastoralne – wewnętrzne dwuletnie studium, które jest bezpośrednim przygotowaniem do zaangażowania w apostolat misyjny.

  o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, Toruń

  Udostępnij