• Panama 2019, Granada 2018, Redemptorystowskie Dni Młodzieży
  Media, wydawnictwa, drukarnia
  Portal Kaznodziejski
  Matka Boża Nieustającej Pomocy
 • Menu

  Kazachstan: misje święte w narodowym sanktuarium Maryi Królowej Pokoju

  Nasi ojcowie: Paweł Mroczek i Andrzej Legieć (obaj z Rosji) prowadzą w tych dniach Wielkiego Postu misje święte w Narodowym Sanktuarium Kazachstanu Maryi Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie. Proszą o modlitwę i podsyłają kilka zdjęć.

  Oziornoje zostało założone przez polskich zesłańców w czerwcu 1936 r. Podczas II wojny światowej zimą 1940/1941 nastał głód, podczas którego mieszkańcy modlili się do Matki Bożej o ratunek. 25 marca 1941 r., w uroczystość Zwiastowania NMP podczas gwałtownych roztopów topniejąca woda wypełniła powierzchnię wyschniętego jeziora na zachodnim krańcu wsi, w którym pojawiło się mnóstwo ryb. Ludzie uznali to wydarzenie za cud. Jezioro wyschło ponownie w 1955. Mimo, że później wielokrotnie wypełniało się ono wodą w czasie wiosennych roztopów oraz obfitych opadów deszczu, nigdy nie pojawiło się więcej takie mnóstwo ryb, jak w czasie wojny.

  Na pamiątkę wydarzeń z 1941 r., po latach, 24 czerwca 1997 r. , na brzegu jeziora została umieszczona figura Matki Bożej z siecią pełna ryb, pobłogosławiona przez Jana Pawła II i szybko została ona otoczona kultem wiernych.

  W 1990 r. we wsi powstała parafia pw. Matki Bożej Królowej Pokoju (Matki Boskiej Fatimskiej). Od 1999 r. w Oziornoje organizowane są w sierpniu kilkudniowe spotkania młodych, w 2001 r. zostało nazwane przez św. Jana Pawła II w czasie jego wizyty w Astanie „sanktuarium narodowym”, a w 2011 r. oficjalnie takim ogłoszone przez Konferencję Katolickich Biskupów Kazachstanu.

  WIĘCEJ: Regia Św. Gerarda w Rosji i Kazachstanie

  o. Andrzej Legieć CSsR, Oziornoje w Kazachstanie

  Udostępnij