• Media, wydawnictwa, drukarnia
  Portal Kaznodziejski
  Matka Boża Nieustającej Pomocy
 • Menu

  Elbląg: Dzień Wspólnoty Animatorów Ruchu Światło-Życie z redemptorystowskich parafii

  W dniach 27 – 29 października 2017 r. w Elblągu odbył się Dzień Wspólnoty Animatorów Ruchu Światło – Życie z parafii redemptorystowskich z całej Polski. Przyjechało 20 młodych animatorów z Gliwic, Głogowa, Krakowa, Skarżyska, Torunia, Szczecinka oraz gospodarze z Elbląga, którzy wspólnie z kapłanami prowadzą 15-dniowe rekolekcje wakacyjne w Łomnicy.

  Podczas tych 3 dni młodzież wraz ze swoimi moderatorami podsumowywała czas  letnich rekolekcji, dzieląc się swoimi doświadczeniami z tego okresu. W tegorocznych rekolekcjach wzięła udział rekordowa liczba uczestników  – 86(!) dzieci i młodzieży z całej Polski, a przewodzili im o. Maciej Plewka CSsR – Kraków, moderator prowincjalny, o. Bogusław Nawracaj CSsR – Elbląg i o. Stanisław Paprocki CSsR – Głogów.

  Oaza redemptorystów stale się powiększa nie tylko liczebnie, ale przede wszystkim duchowo, co zostało bardzo mocno zauważone poprzez animatorów. Mówili o tym, że uczestnicy zmieniali swoje nastawienie do życia, co można było również zauważyć podczas ich licznych rozmów z moderatorami czy ich spowiedzi, a także to iż kilku animatorów wstąpiło do naszego Zgromadzenia i przygotowują się do przyjęcia sakramentu kapłaństwa.

  Podczas elbląskiego spotkania wspólnie stawaliśmy przed Jezusem na adoracji, podczas Eucharystii odprawianych w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także Liturgii Godzin.

  Na trzech dwugodzinnych spotkaniach animatorskich analizowaliśmy pracę poszczególnych wspólnot oazowych z całego kraju. Dzieliliśmy się doświadczeniami, trudnościami, a także radościami i sukcesami naszej codziennej pracy. Wspólnie także podjęliśmy kolejne kroki oraz plany, aby jeszcze bardziej rozszerzać naszą oazową działalność w naszych lokalnych parafiach oraz ustaliliśmy wspólne plany formacji w kolejnym roku, który niebawem rozpocznie się pod hasłem: „Młodzi w Kościele”.

  W sobotnie popołudnie udaliśmy się do Braniewa i Fromborka, aby odwiedzić naszych współbraci pracujących w Sanktuarium Krzyża Świętego. O. Grzegorz Lachowicz CSsR, przełożony wspólnoty braniewskiej opowiedział nam historię kościoła i sanktuarium, a o. Sławomir Skubisz CSsR oprowadził nas po ogrodzie klasztornym i dróżkach różańcowych. Natomiast we Fromborku mieliśmy okazję wejść do przepięknej katedry, w której znajdują się szczątki Mikołaja Kopernika i obejrzeć jej przepiękne wnętrze z unikalnymi organami.

  Wieczorem w sobotę udaliśmy się na spacer po Elblągu. Natomiast w niedzielę po Jutrzni i śniadaniu podsumowaliśmy czas DWA i udaliśmy się do kościoła, by przygotować się do Eucharystii. Nasi animatorzy muzyczni wspólnie ze scholą dziecięcą elbląskiej parafii przygotowali śpiew na Eucharystię, natomiast pozostali zadbali o obstawę Liturgii Słowa i przygotowali procesję z darami. Mszę św. celebrowali wszyscy redemptoryści moderatorzy obecni na DWA: o. Maciej Plewka – Kraków, o. Paweł Burda – Szczecinek, o. Stanisław Paprocki – Głogów, o. Tomasz Mikołajczyk – Gliwice i o. Bogusław Nawracaj – Elbląg.

  Dziękujemy wspólnocie oazowej w Elblągu za zorganizowanie całego spotkania i to podziękowanie składamy na ręce o. Bogusława Nawracaja oraz animatorów Karoliny, Alicji i Krystiana. Do zobaczenia w Krakowie na kolejnym Dniu Wspólnoty całej redemptorystowskiej oazy.

  o. Maciej Plewka CSsR, Kraków

  Zdjęcia z DWA w Elblągu:

  Zdjęcia w letnich rekolekcji oazowych 2017:

  Udostępnij